Na jakou návnadu chytat velké ryby?

Jestli se ve vaší rodině dědí rybaření z generace na generaci, určitě vám neuniklo staré rčení, které říká, že na velkou rybu je potřeba velká nástraha. Můžeme si představit velkou plotici na štiku, nebo třeba obří kostku chleba na hladinu lákající amura. Ani velkou bramborou nepohrdne starý, letitý kapr. Jenomže je to tak ve skutečnosti?

Nástrahy většího typu?

U nás se nejčastěji prodává a nejvíce se také používá nástrahy o velikosti 8 – 10 cm z gumy. Důvod je jednoduchý, je univerzální. Můžeme na ni , když si pořídíme kvalitní rybářský prut a vlasec chytnout nejen klasickou velikost štiky, okouna a candáta, ale když se zadaří, i velký kousek, který pak v pohodě s kvalitním rybářským vybavením vytáhneme. Chcete-li chytit velkou rybu, je potřeba jí nabídnou větší nástrahu. Těmi menšími jsou bohužel naše ryby přesyceny, nezbývá jim nic jiného než lapnout po té menší, když jí žádnou jinou nenabídneme. Při lovu velkých ryb bychom se ale měli řídit tím, že menší ryby jednoduše nelovíme. Při splnění návodu o velkých nástrahách a pouštění ryb máme větší šanci, že velkou rybu chytneme s větší pravděpodobnostní. Vaše vybavení na ryby by mělo počítat s tím, že vám jde o velké ryby. Ono totiž, pokud chytnete s rybářským vybavením na klasické ryby skutečného macka, budete se divit, prohýbat a modlit, aby vám vaše i třeba drahé vybavení vydrželo. A vy s ním pří zápasu trvajícím i desítky minut.

Proč chtějí velké ryby velké návnady?

Můžeme se jen dohadovat, ale docela logicky zní, že velký dravec zřejmě není tak rychlý a čilý, jako mladší generace. I větší ryba, kterou chce ve volné přírodě chytnout, to má stejně. Další možností je, že velký dravec pro výživu svého těla spořádá víc kalorií. Proto si vybírá za den jednu velkou rybu, než aby se honil za menšími rybkami a spotřebovával svou energii. A v neposlední řadě, velké nástrahy na ryby upoutají jeho pozornost více než nějaké malé. A rozdíl v ní nebude, ani když se bude pohybovat o několik metrů dál. Obrysy velké ryby si dravec snáze všimne, taková velká plotice zaujme mnohem víc a na první pohled ryby než třeba dlaňovka. Proto si pro velkou rybu, tedy nástrahu, štika přijede i z hezké hloubky. Na velké ryby byste tedy měli pořídit nejen velké nástrahy, ale i silnější rybářské vybavení. Nejen rybářský prut, vlasec, naviják, ale i podběrák. A připravena musí být i vaše fyzička a psychická odolnost. Na velké ryby je lépe chodit ve dvou, budete mít větší šanci, že rybu uvidíte na břehu. Nezbývá, než odhodlat se a na velké ryby chodit jen s velkými nástrahami. Menší ryby pouštět a počkat si, než dorostou. Lovu zdar!

Publikováno: 06. 09. 2021

Kategorie: Zajímavosti