Dobře slouží jen v TOP stavu. Co byste měli o údržbě nožů vědět?

Bez ohledu na to, zda je řeč o obyčejném „noname“ kuchyňském noži nebo špičkovém outdoorovém noži značky Morakniv – nástroj může plnit svou funkci pouze v případě, že se zasloužíme o jeho dobrou kondici. Na co bychom měli během každodenní rutiny myslet?

Mytí pod tekoucí vodou

Na čepeli nože se může usadit ledacos. Naštěstí je čištění poměrně snadné – namydlete si ruce a nůž omyjte pod tekoucí vodou. Ideálním pomocníkem je obyčejné mýdlo. S nečistotami si poradí a není agresivní jako jiné prostředky, takže nepoškodí čepel ani dřevo rukojeti. Nezapomeňte pak nůž řádně osušit ručníkem!

Dřevu prospívá olej či voskování

Dřevěná rukojeť může vydržet třeba celý život, ale musí se jí poskytnout adekvátní péče. Přírodní materiál vyžaduje údržbu v podobě hloubkové koupele ve lněném oleji. Atraktivní vzhled povrchu udržíte pomocí vosku – v tomto případě stačí tenká vrstvička.

Pořiďte si kvalitní brusnou sadu

Co dodat k tomuto bodu? Snad jen to, že se bez kvalitní brusné sady neobejdete. Dobrou volbou jsou například produkty od českého výrobce KMFS, které se vyrábí na moderních CNC strojích.

Palivo Zippo Fluid

Co má společného dnes již legendární palivo do zapalovačů Zippo fluid a čištění nože? Pokud vám do něj zateče pryskyřice, vosk nebo se na povrchu objeví rez, zapomeňte na technický benzin, lih, ředidl či mazivo WD-40 – Zippo fluid spolehlivě odstraní nečistoty a nic nepoškodí. Ne nadarmo nachází využití také při údržbě drahých objektivů a optiky.

Na skvrny na čepeli platí guma a ocelové rouno

Nástrojové čepele mají tendenci flekatět. Důvodem mohou být kyseliny z ovoce či zeleniny, ale také drobná zrníčka ocel. Naštěstí se fleků můžete snadno zbavit pomocí tvrdé kancelářské gumy. Houževnatějších fleků pak jemným ocelovým rounem (nebojte, nepoškrábe).

Publikováno: 28. 02. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Litostrámová