Problém jménem vlhkost v domě. Jak jej vyřešit jednou pro vždy?

O vlhkosti a teplotě v našich domovech už vzniklo tolik článků, že si fakt můžeme vybírat. Přesto si mnoho lidí stále neumí poradit s vlhkostí a teplotou ve svém příbytku. Bojují s neustálým pocitem chladu, vysokou vlhkostí, plísněmi, viry, alergiemi a jinými problémy. Ideální vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat mezi 50-60 % a teplota od 18 °C do 22 °C. Při těchto parametrech se nám doma lépe dýchá, neměla by nás bolet hlava a co je nejdůležitější tyto hodnoty jsou přímo nevhodné na přežití pro viry a plísně. Následně nemusíte bojovat s odstraňováním vlhkosti ve vašich domácnostech. Tak pojďme tedy ještě jednou k těm základním a zároveň zásadním pojmem.

Větrat, větrat a ještě jednou větrat!

Větrání bychom měli ve vlhkých místnostech praktikovat bez ohledu na roční období alespoň 3x do dne zcela otevřeným oknem. V závislosti na venkovní teplotě by větrání mělo trvat od 5 do 15 min. Čím vlhčí místnost, tím častěji byste měli otevírat okna. Ventilační větrání je vhodnější přes léto, v zimě nadělá více škody než užitku. Doporučuje se zakoupit si teploměr s vlhkoměrem, ideálně i se snímačem CO2. Díky němu budete moci sledovat teplotu, vlhkost a vliv větrání na hladiny CO2 a vlhkosti a naučíte se správně větrat. Budete mít otevřené okno zatímco v místnosti hladina CO2 neklesne pod 1000 PPM, pak zavřete. Zpočátku bude CO2 jediný parametr, který budete sledovat. Pravidelným větráním a snížením hodnoty CO2 vám zaručeně začne klesat i vlhkost. Samozřejmě je to proces a bude si to vyžadovat čas, ale mírné zlepšení byste měli znát už po pár dnech. Samozřejmostí by mělo být nárazové větrání po, nebo i během vaření, po sprchování (i otevřené dveře v koupelně pomohou pokud nemáte okno). Ráno po probuzení byste měli důkladně vyvětrat ložnici a ideální je provětrat ji i půl hodinu před spaním.

Pokud větrání nepomáhá

V případě velmi vlhkých prostorů můžeme využít odvlhčovače vzduchu. Samozřejmě platí, že ty profesionálnější jsou efektivnější, ale občas stačí i ty z drogerie. Pokud ani to nepomáhá, je dobré uvažovat nad oslovením odborníků. Například díky termokameře můžete zjistit kde máte tepelné ztráty a zda vám nevzniká tzv. tepelný most, nebo nemáte jinou konstrukční vadu budovy. Pokud větrání z nějakého důvodu není možné, nebo vás prostě obtěžuje, existují řešení na provětrávání místností bez nutnosti otevřít okno (tzv. řízené větrání - ideálně s rekuperací). Existují různé centrální jednotky pro odvětrání celého domu, ale i lokální na odvětrání jednotlivých problémových místností. Rekuperace jsou dnes dokonce už i na solární pohon. Možností je mnoho, ale třeba počítat s investicí a zásahem do obvodového pláště budovy. Ať už máte doma vlhko nebo naopak sucho, věnujte tomuto tématu potřebnou pozornost. I když to občas není vidět, vlhkost v domácnosti má zásadní vliv na naše zdraví. Tip na závěr: S výběrem odvlhčovače vzduchu vám pomohou odborníci na odvlhčovače a mobilní topidla Master z eprofi.cz.

Publikováno: 25. 10. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Litostrámová