Pálení očí, co ho způsobuje?

Pálení očí dokáže znepříjemnit celý den. A co teprve, když oči pálí dlouhodobě. Tento oční problém může vzniknout z několika důvodů. Nejčastěji ale za to může tzv. syndrom suchého oka. Jak se rychle a efektivně zbavit pálení očí a jak tomu předcházet?

Syndrom suchého oka – aneb když vám chybí slzy

Syndrom suchého oka může potkat každého. Poznáte ho podle pálení a řezání v očích, přecitlivělosti na vnější podněty a paradoxně i podle nadměrné tvorbě slz bez ochranných látek. Pocit suchého oka může vyvolat bolesti hlavy, rozmazané vidění i zarudnutí očí. Víte, co způsobuje nedostatečné zvlhčení očí?

· Dlouhodobá práce na počítači

· Pobyt v klimatizované místnosti

· Některé nemoci a léčiva

· Špatné kontaktní čočky

· Setrvávání v zakouřeném prostředí

· Nadměrný stres

· Čtení při tlumeném světle

· Hormonální změny v menopauze

Další možné příčiny pálení očí

Pálení očí může zapříčinit i alergická reakce, nesprávné dioptrické brýle, namáhání očí, krájení štiplavé zeleniny, cizí tělísko v oku, přemáhání únavy, bakteriální či virová infekce nebo potápění v chlorované vodě. Musíme zdůraznit, že v některých případech signalizuje pálení očí zelený zákal. Při očních potížích navštivte očního lékaře, popřípadě se poraďte s lékárníkem.

Na syndrom suchého oka skvěle zabírají umělé slzy. Nositelé kontaktních čoček by je měli používat pravidelně, aby povrch čoček zůstal vláčný a nezpůsoboval podráždění. Umělé slzy vytvoří slzný film a uleví při podráždění očí sluncem, kouřem, prachem a dalšími vnějšími faktory.

Jak jsme se zmínili, syndrom suchého oka může být důsledkem nevyhovujících kontaktních čoček. Pořiďte si kvalitní sférické kontaktní čočky od renomovaných výrobců. Sférické kontaktní čočky kopírují přirozený tvar oka a korigují krátkozrakost a dalekozrakost.

Oční lékař určí příčinu pálení očí a léčbu

Umělé slzy vám mohou se syndromem suchého oka pomoci. Pokud problémy neodezní, předejděte poškození očí a zajděte k očnímu lékaři. Oční lékař vyloučí alergii a zánět spojivek, najde příčinu suchých očí a předepíše vám antibiotické masti a kapky. V závažnějších případech vám může doporučit chirurgický zákrok, který zastaví odtékání slz.

Prevence jako nejlepší léčba

Snižte pravděpodobnost výskytu syndromu suchého oka a dělejte si pravidelné přestávky při sledování televize nebo při práci na počítači: zavřete na chvíli oči a relaxujte. Nebuďte v přetopeném, klimatizovaném a zakouřeném prostředí a choďte na procházky do přírody. Konzumujte ryby, ořechy a rostlinné oleje s podílem omega-3 a omega-6 mastných kyselin a dostatečně pijte.

Pálení očí trápí všechny věkové kategorie. Dodržujte zdravý životní styl a při jakýchkoliv očních potížích navštivte očního lékaře. Podchyťte syndrom suchého oka včas a užívejte si život bez nepříjemného řezání v očích.

Publikováno: 19. 10. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Litostrámová