Podle čeho vybrat garnýže? Zaměřte se na základní parametry

Garnýže se používají od konce 19. století. Nejvýznamnější proměny zaznamenaly zejména motorizované typy. Původní koncepce se však příliš nezměnila a v řadě domácností lze nalézt takové garnýže, jaké používali naši předkové. Jejich hlavním účelem je držet záclony a závěsy přes okna, což nám poskytuje větší soukromí. Na druhou stranu má toto uskupení také dekorační význam. Proto bychom výběr garnýží neměly podcenit.

Materiály

Mezi nejběžnější patří kovové a dřevěné garnýže. V nabídce jsou ale také materiály, jako je plast či kované železo. Každý z materiálů má výhody a nevýhody. Tak například kovové garnýže jsou obvykle odolnější, než ty dřevěné, (pokud je vyberete v dostatečné tloušťce) a u některých typů máte možnost rozšíření nebo zúžení. Jedná se o teleskopické garnýže, které se přizpůsobí rozměrům vašeho okna. Dřevěné garnýže jsou vyráběny z přírodních materiálů, hodí se do všech místností, ale časem se mohou prověsit.

Typy garnýže

Kromě materiálu je možné vybírat také z celé spousty typů garnýží. V první řadě je možné pořídit si jen závěsnou garnýž, která se skládá z držáků, do kterých položíte tyč. Ta není pevně připevněná. Toto řešení je vhodné pro menší okna. Volit můžete mezi skrytými a viditelnými garnýžemi. Skryté garnýže nejde v podstatě vidět, jsou až u stropu, takže záclony jsou vedeny od shora až dolů po zem. V neposlední řadě je možné vybírat z jednoduchých garnýží nebo z těch dvojitých. Dvojité si pořídí ten, kdo chce mít záclony a závěsy a touží po jejich zasunování a vysunování nezávisle na druhé vrstvě.

Délka garnýže

Velmi důležitým parametrem je také délka garnýže. Když kupujeme garnýž na malé okno, můžete koupit garnýž jen tak dlouhou, jako je šířka okna. U velkých oken je pak pravidlem (které lze ale použít i u malých oken, pokud je prostor), že vezmeme šířku okna a přidáme 30 cm. To znamená, že garnýž bude na každé straně přečuhovat asi o 15 cm.

Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Jolana Křiváková