Jak často se mění rouška?

O významu roušky se stříbrem již nepochybuje snad nikdo - účinnost tohoto ochranného prostředku již potvrdilo množství studií. Nošením roušky člověk minimalizuje riziko šíření nákazy až pětinásobně, ale samozřejmě pouze v případě, že dodrží základních opatření – zejména včasné výměny. Jenomže po jak dlouhé době roušku vyměnit za jinou? Mnozí lidé ji nosí i týdny, aniž by brali na vědomí, že takto dlouhá doba je naprosto nepřípustná. To samé samozřejmě platí také o respirátoru.

Názory na to, jak často roušku měnit, se mnohdy liší. Většina zdrojů uvádí, že účinnost roušky výrazně klesá v momentě, kdy materiál navlhne. Studie van der Sande a kol. z roku 2008 však tvrdí, že je rouška stejně účinná i po třech hodinách. Co se však může změnit, je prodyšnost materiálu. Jakmile zvlhne, zvětší se množství vdechovaného a vydechovaného vzduchu netěsnostmi na okrajích. I proto je lepší roušku v průběhu dne i několikrát vyměnit. Budete-li si s sebou nosit náhradní, určitě neuděláte chybu.

Je možné roušku používat opakovaně?

Jednorázové roušky logicky k opakovanému nošení určeny nejsou. Ihned po použití s ní naložte jako s infikovaný materiálem (vyhoďte ji do odpadkového koše). Textilní roušky k opakovanému nošení určeny jsou, ale je nutné je dezinfikovat. Počítejte však s tím, že opakovaným praním (cca desítky pracích cyklů – v závislosti na kvalitě materiálu) se látka narušuje a řídne, čímž se výrazně snižuje její efektivita co by bariéry proti virovým částicím.

Je efektivnější nosit kvalitní roušky s aktivním stříbrem?

Koloidní neboli aktivní nano stříbro je přírodní antibiotikum, které účinně likviduje bakterie a viry. Roušky opatřené vrstvou, která byla ošetřena danou technologií, brání množení škodlivých mikroorganismů i zápachu. Podstatné však je, aby byl textil se stříbrem v přímém kontaktu s obličejem, nikoliv uprostřed roušky, kde nemůže eliminovat bakterie na látce, která je ve styku s pokožkou.

Luxusní roušky z certifikované antibakteriální látky seženete například na Rouskohop.cz. Prodejce nabízí dětské, pánské roušky i roušky pro ženy, a to ve velmi stylovém provedení.

Publikováno: 07. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Alena Litostrámová