Matrace je důležitější než postel

Spánek mnoho lidí podceňuje, což je pochopitelně chyba. Nevyspalý organismus nejenže správně nefunguje, ale z dlouhodobého hlediska si tak může člověk způsobit i celou řadu zdravotních komplikací. Proto je dobré na kvalitu spánku dbát.

Vše pro dobrý spánek

Většinu lidí od kvalitního spánku odrazují rozličné negativní myšlenky, kterých je vhodné se po každém ulehnutí zbavit. Prostě je hodit za hlavu. Také je vhodné se alespoň hodinu před spaním vyvarovat dívání se do mobilu, televize nebo monitoru. Modré světlo totiž může narušit tvorbu melatoninu, který má rovněž velký vliv na usnutí. A samozřejmě je nezbytné myslet i na podloží v podobě matrace.

Nemusí to být nejdražší kousek v obchodě

Samozřejmě, že nejlepší jsou matrace na míru. Za své peníze dostanete přesně to, co potřebujete a máte rádi. Nicméně výroba matrace takovéhoto typu není zrovna nejlacinější a může vás přijít klidně i na více než deset tisíc, možná i více. Šetřit se zde sice moc nevyplatí, ale na druhou stranu není ani potřeba bezhlavě utrácet. Nefunguje tu okřídlené čím dražší, tím lepší. I ekonomičtější modely mohou odpovídat vašim vysokým standardům a sedět vám stejně jako luxusní verze. Dokonce není nutné vybírat si pouze z matrací vyrobených jen z paměťové pěny. Ta je sice skvělá, avšak nemusí sedět každému. Třeba i klasičtější pružinové matrace jsou velmi dobré a dokáží člověku nabídnout dostatečnou podporu pro páteř. Proto je dobré si nejprve matraci v obchodě alespoň na chvíli vyzkoušet a až následně vytahovat portmonku.

Pro nejmenší

Dětské matrace by měly být ještě kvalitnější než u dospělého. Děti se totiž ještě stále vyvíjí, a je tedy potřeba, aby spaly na dostatečně vhodném podloží. To platí jako pro modely pro už odrostlejší děti, tak i pro matrace do postýlky určené nejmenším. Samotná postel je samozřejmě také důležitá, hlavně její rošt, nicméně podstatnější je, na čem přímo spíte, tedy matrace.

Publikováno: 02. 09. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Litostrámová