Šití je opět populární

Šití patří mezi činnosti, které nám pomáhají lépe se soustředit, učí nás trpělivosti a zabaví ruce i hlavu. V poslední době je čím dál oblíbenější.

Když zadrnčel stroj

Z dětství má mnoho z nás ve vzpomínkách stejný obrázek. Maminka za šicím strojem a nekonečné zkoušení a přeměřování oblečení. Asi každý alespoň jednou stál na židli, maminka si stehovala oblečení přímo na něm a my se báli, že nás píchne špendlíkem. A nejspíš si vzpomenete i na šustivý papír, na který se překreslovaly střihy, nesmělo se na něj sahat a přitom by s ním šlo vymyslet tolik úžasných her. Tenkrát to bez šicího stroje, mnohokrát překopírovaných střihů a šicích jehel nešlo, pokud jsme nechtěli chodit nahatí. Dnes jsou však obchody plné oblečení, které si můžeme koupit často i velmi levně, a šití tak přestalo být nutností. Přesto jeho oblíbenost stále roste a šít se učí další a další lidé.

Originální a naše

Nosit oblečení, které nikdo jiný nemá, jen jen jedním z benefitů toho, když umíme šít. Můžeme si navrhnout a vytvořit kousky do šatníku přesně podle svých představ. V obchodech je sice nabídka oblečení velmi široká, ale občas je složité si vybrat to, co se nám bez výhrad líbí. A když už náhodou natrefíme na něco, co splní naše přání, zpravidla je zrovna naše velikost vyprodaná nebo nám nesedí. Na stroji si ale můžeme ušít oblečení přesně podle svých mír, takže máme jistotu, že nám dokonale sedne. Objevíme tak nové možnosti v oblékání, protože i kousky, které nám z konfekce nesluší, zatímco upravené na naši postavu nám sluší. S trochou zkušeností a zručnosti si ušijeme trička, sukně, kalhoty, dekorace do domácnosti i přešijeme staré oblečení na nové. Široké příslušenství pro šicí stroje nám práci usnadní, i pokud se pustíme do silnějších materiálů nebo složitějších střihů. Naučit se šít není složité, jen potřebujeme trpělivost a nebát se zkoušet nové věci. Když se ale se strojem spřátelíme, můžeme se pyšnit originálními a především vlastnoručně ušitými věcmi.

Publikováno: 21. 03. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Alena Litostrámová